Kapalı Yüzme Havuzu

Kapalı Yüzme Havuzu

Eski Yunan ve Roma uygarlıklarında yüzme, askeri eğitimle birlikte temel eğitimin önemli bir parçası olarak görülmekteydi. Eski Yunanlılar zaman zaman yüzme yarışmaları düzenlemişler; Romalılar, hamamlardan ayrı olarak yüzme havuzları yaptırmışlardır. Japonya'da ise okullarda yüzme eğitimini zorunlu kılan imparatorluk fermanı yayınlamıştır.

Londra'daki British Museum' da bulunan bir kabartmada, Uygur Türkleri' nin bugünkü kulaç sitilini bildikleri görülmektedir.

Osmanlı kültüründe ise özellikle İstanbul ve İzmir olmak üzere bazı büyük şehirlerimizin kıyılarında kurulan ahşap deniz hamamlarının yüzme sporunun sevilip, yerleşmesinde önemli rolü olmuştur. Türkiye'de modern anlamda yüzme sporuna ilk adımın 1973 yılında Galatasaray Sultaniyesi'nde atıldığı görülür. Okulun Fransa'dan gelen Beden Eğitimi Öğretmeni M. Moiroux, aynı zamanda iyi bir yüzücü olduğundan Galatasaray Sultaniyesi öğrencilerine beden eğitimi derslerinde yüzmeyi de öğretmiştir.

Antrenman ve müsabakalarda, değişik pozisyon ve hareketlerde dört farklı teknik ile yüzülür:

  • Kelebek Yüzme
  • Sırtüstü Yüzme
  • Kurbağlama Yüzme
  • Crawl (serbest) Yüzme

Sırtüstü tekniği sırtüstü pozisyonda, diğer teknikler yüzüstü pozisyonda, yatay veya yataya yakın pozisyonlardadır. Vücut pozisyonu, ayak vuruşu, kol çekiş, başın pozisyonu, nefes alma ve koordinasyon bakımından dört teknik birbirinden farklı özelliktedir.

Kelebek Yüzme

Vücut pozisyonu yataya yakındır. Ayak vuruş hareketi, yunus balıklarının yüzüş şeklinden alınmış ve “dolphin” olarak isimlendirilmiştir. Dolphin hareketi, bacaklar kapalı, her iki ayak içeriye dönük bir şekilde aynı anda aşağı yukarı ayak vuruşundan oluşur.

Sırtüstü Yüzme

Sırtüstü pozisyonda ve yatay yüzülür. Ayak vuruşları, bacaklar kapalı, dizler hafif bükülü, her iki ayak içeriye dönük, ayakların sırayla aşağı yukarı hareketiyle yapılır. Kollar, suyun dışından teker teker gergin bir şekilde ileriye doğru atılıp, suyun içinden çekilir.

Kurbağlama

Bu teknik için yüzme yarışlarında “serbest” terimi kullanılır. Çünkü crawl yarışında istenilen stilde veya istenilen pozisyonda yüzülebilir. Crawl tekniğinde kollar, sırtüstü tekniğinde olduğu gibi koordineli hareket eder.

Üç teknik arasında en yavaş yüzülenidir. Vücut pozisyonunun bacaklardan aşağıya doğru meyilli olması nedeniyle sürtünme kuvveti büyüktür. Kurbağalama tekniğinde, kollardan sudan tamamen çıkamaz ve ayaklar daima suyun içinde olmalıdır.

Blue Pacific Spor ve Yaşam Merkezi kapalı yüzme havuzunda milli antrenörlerimiz ile ”özel” ve “grup” dersleri seçenekleriyle ücretsiz deneme programına katılmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.