Box

Box

Eski Yunan'da ve Roma'da boks önemli sporlardan biriydi. Acımasız bir biçimde yapılan boks genellikle boksörlerden biri ölünceye kadar sürerdi. Bir süre yasaklansa da 18. Yüzyılın başlarında İngiltere’de yeniden ortaya çıktı. 1719'da James Fig, Londra'da bir ring kurarak hem ders verdi, hem de bütün rakipleriyle dövüştü. Çıplak yumrukla yapılan bu dövüşlerin kuralları yoktu ve çok acımasız biçimde bazen saatlerce sürüyordu. 1866 yılında kurulan Amatör Spor Kulübü sayesinde eldivenle yapılan maçlar için kurallar getirildi. Böylece çağdaş boksun temelleri atılmış oldu.

 

Boks, birçok kardiyovasküler egzersizi içerisinde barındıran son derece sağlıklı bir spor dalıdır. Bu anlamda dünya üzerinde yapılan en sağlıklı spor dallarından bir tanesidir. Boksörler bu besin ve kalori matematiğini oldukça iyi bilmektedir. Her boksör kendi kategorisindeki sıklet ile yarışır ve bu anlamda kilo kontrolü oldukça önemlidir. Kas gelişimi ve yağ yakımı antrenmanlarında boksörler kendi kategorilerine göre kilo dengesini ve kas yoğunluğunu oluştururlar. Fakat boks spor ile zayıflama sadece bu işi profesyonel olarak yapan boksörler için değildir. Herhangi bir cinsiyet ya da yaş sınırlaması olmadan birçok kişi boks yaparak çok rahat kilo verebilir. Fitness egzersizlerinin, boks ekipmanları ile yapılması hem kas oluşumunu arttırır hem de yağ dokusunu çözer ve eritir.

 

"Peki Neden Boks?"

  • Bir koç eşliğinde, bir egzersiz türü olarak; kum torbası yumruklama, ip atlama, savunma teknikleri ve daha bir sürü yöntem ile çok rahat kilo verilebilecektir.
  • Boks, sizi sadece teknik olarak ya ada beden olarak güçlendiren bir spor dalı değildir. Aynı zamanda; ruh olarak, akıl olarak ve enerji olarak da güçlendiren bir şeydir.
  • Psikolojik olarak da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Tüm vücudu bu kadar hızlı çalıştıran başka bir spor dalı yoktur. Elleriniz, ayaklarınız, kollarınız, vücudunuzun her yeri boks yaparken hareket halindedir.
  • Sıkı bir çalışma ile yarım saat içerisinde 300-600 arasında kalori harcarsınız.

Blue Pacific’te bay ve bayan soyunma odalarında tesisimizin açık olduğu saatler boyunca faydalanabileceğiniz 2 adet Sauna ile hizmet vermekteyiz.