Crossfit

Crossfit

CrossFit genel güç ve kondisyon programıdır. Tanımlanmış 10 temel fiziksel özelliğin gelişimini hedefler.
 
Bu özellikler şu şekildedir;
 
Kardiyovasküler Kapasite
Dayanıklılık
İş yapabilme kapasitesi
Güç
Esneklik
Patlayıcı Kuvvet
Hız
Koordinasyon
Çeviklik
Denge
 
Hedeflenen fiziksel özelliklerin gelişimi;
 
Olimpik halter hareketleri
Temel jimnastik hareketleri
Atletizm hareketlerini
 
kapsayan antrenmanlar sayesinde olur. Bu fonksiyonel hareketler, vücut geliştirme çalışmalarının aksine, tüm vücudu ve kas gruplarını dengeli bir şekilde çalıştırır. Vücut geliştirme sporu ise genellikle antrenman esnasında belirli bir bölgeye yoğunlaşır ve diğer kas gruplarının çalıştırılması haftanın belirli günlerine yayılır. Crossfit antrenmanların da vücudun bütün bölgelerinin baz alınması, antrenmanlardan daha fazla yarar sağlanmasına neden olur.
 
Zorlu ve yoğun uygulama koşulları sebebiyle korkutucu gözükebilen Crossfit sporunun en iyi avantajı, yapılan antrenmanların kısa sürede vücutta kendini göstermesidir. CrossFit, nabzın yüksek derecede kalarak antrenmanların olabildiğince hızlı ve atik bir şekilde tamamlanmasını hedefler. Metabolizmanın hızlanması ve aktive edilen hormonların sonucu ile düşük yağ oranı ile birlikte daha atletik bir vücut yapısına sahip olunur.
 
CrossFit antrenmanlarını uygulamak için karmaşık spor aletlerine gerek yoktur.
Antrenmanlar,
 
Kendi vücut ağırlığını kullanarak
Serbest ağırlıklar kullanarak
Çeşitli elektriksiz kondisyon malzemeleri kullanarak
yapılabilmektedir.
 
Yoğun egzersizlerin bir araya gelmesiyle oluşan CrossFit, son zamanlarda bir spor türü olmaktan çıkıp bir spor branşı olarak kabul edilmeye başlanmıştır.Bunun yanı sıra sıkı ve fit bir vücut içinde oldukça etkin çalışma programları sunan CrossFit, günümüzde en çok tercih edilen sporlardan biri haline gelmiştir.
 
 CrossFit’i tercih eden kişiler;
 
Yarışmacı düzeyinde
İleri derece fitness için
Daha sağlıklı olmak için
Başka bir spor branşına destek için
Daha önce yapılan geleneksel sporlardan sıkıldığı için tercih eder hale gelmişlerdir.
 
Öncelikle ciddi bir sakatlık geçirmiş ya da spor yapmasına engel teşkil edebilecek bir durumu olan kişilerin bu sporu yapmadan önce mutlaka bir hekime ve daha sonra bir Fitness eğitmenine  danışıp bilgi edinmelidir. Aksi taktirde, yoğun temposuna bağlı olarak CrossFit, yaralanma ve sakatlıklara neden olabilir. Ayrıca Crossfit kesinlikle bilinçsiz bir şekilde yapılmamalıdır. Spor yapmayı bilmeyen, gerekli ısınma ve bedensel egzersiz hareketleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin, bir uzman tarafından destek almadan bu sporu yapmamaları önerilir.